Bezpieczna kuchnia dla dzieci


Listopad 18th, 2012 utworzone przez: Aneta

Czy moja kuchnia jest bezpieczna dla dzieci? Myślę, że to pytanie mogą zadawać sobie kobiety, które mają małe dzieci, bądź inne osoby, na których barkach spoczywa obowiązek opieki nad maluchami. Bezpieczna kuchnia dla dzieci to sprawa bardzo poważna, ponieważ jak pokazują statystyki, rocznie dochodzi do kilkunastu procent wypadków w kuchni. To bardzo dużo.

Wiadomą jest rzeczą, że większość mam i opiekunów kocha swoje dzieci i nie chciałoby aby ich pociechom stało się w kuchni coś złego, zwłaszcza, że kuchnia kojarzy się nam przecież z miłym miejscem, prawda? To w kuchni gotujemy pyszne obiady i kolacje, to tu nasze dzieci pomagają nam w pieczeniu ciast i ciasteczek a już na pewno nie ma nic przyjemniejszego niż kuchnia wypełniona zapachami świątecznych potraw. A dzieciaki wprost uwielbiają kręcić się po kuchni, włazić pod nogi i pomagać w przygotowaniu przeróżnych potraw. Co możemy zrobić, by uchronić nasze dzieci przed wypadkami i sprawić, że nasza kuchnia będzie dla nich bezpiecznym miejscem? Ktoś powie, że przede wszystkim PILNOWAĆ  dzieci, ale nie jest to taka łatwa sprawa. Przygotowanie dobrego obiadu przy jednoczesnym pilnowaniu rozkręconego miglanca nie jest wcale taka prostą sprawą, a przecież oczu dookoła głowy nie mamy. Możemy jednakże profilaktycznie zabezpieczyć się tak, by częściowo kuchenne urządzenia odwalały same z siebie robotę w kwestii bezpieczeństwa.

Przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie, co sprawia, że dzieci nie są bezpieczne w  kuchni? Na pewno najczęstsze wypadki  to poparzenia, upadki czy zatrucia. Małe dzieci kochają wszelkiego rodzaju wystające przedmioty jak guziczki, pokrętła, przyciski czy klawisze i nie spoczną dopóki nie dotkną lub nie pomacają. Najwięcej tego typu przyrządów zawiera oczywiście kuchenka wraz z piekarnikiem i to właśnie to urządzenie stanowi jedno z najbardziej niebezpiecznych dla dzieci. Jak można zabezpieczyć naszą kuchenkę, aby była bezpieczna dla dzieci? Najbezpieczniejszą opcją wydaje się być kuchenka indukcyjna, której nagrzewaniu ulegają tylko postawione na niej garnki czy miski. Sama płyta kuchni indukcyjnej jest przy tym całkiem chłodna, a więc bezpieczna dla naszych dzieci. Nawet pozostawiony na kuchence sztuciec nie ulegnie nagrzaniu i nie poparzy małych rączek. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, jednak nie wszystkie gospodynie decydują się na kuchnię indukcyjną. Co więc zrobić, gdy dysponujemy zwykła gazówką? Możemy dokupić do niej zabezpieczenia jak wszelkiego rodzaju nakładki na przyciski, czy osłony na płytę kuchenną. Współcześnie produkowane kuchenki gazowe posiadają już we własnym zakresie specjalnie zmajstrowane pokrętła chowane, lub niezwykle przydatny dla wszystkich system automatycznego odcinania dopływu gazu w momencie gdy wyłączymy palnik.

Same piekarniki także bywają niebezpieczne, zwłaszcza podczas pieczenia potraw. Małym dzieciom niezwykle trudno jest wytłumaczyć, że nie wolno dotykać, bo się poparzą. Dobrym rozwiązaniem może być tutaj po pierwsze zwykłe światełko wewnątrz piekarnika, które sygnalizuje pracę urządzenia, a po drugie, tzw. system zimnych drzwi, który dzięki właściwościom termoizolacyjnym sprawia, że szybka w drzwiczkach piekarnika jest zawsze zimna pomimo gorąca panującego w środku. Ja osobiście uważam, że to super rozwiązanie.

Jak w kuchni dochodzi do zatruć? Bardzo prosto, poprzez przypadkowe dostanie się dziecka do szuflad czy szafek zawierających żrące detergenty i chemikalia. Dla bezpieczeństwa dzieci w kuchni pod względem  zatruć powinniśmy więc zamontować urządzenie blokujące otwarcie szafek czy szuflad, aby detergenty lub ostre narzędzia nie dostały się w dziecięce ręce.

Mimo, że te wszystkie innowacyjne rozwiązania bardzo pomagają, nic nie powinno jednak  zwalniać rodziców i opiekunów od ciągłej uwagi skierowanej na dzieci. Tylko rodzicielska, pełna odpowiedzialność w połączeniu z współczesnymi wynalazkami pozwoli nam zagwarantować pełne bezpieczeństwo  naszych dzieci w kuchni. Pamiętajmy o tym 🙂

dzieci w kuchni

Dzieci w kuchni

A jak Wy dbacie o to by kuchnia była bezpieczna dla dzieci? Czekam na Wasze opinie.

Tagi: ,
W kategorii: Kuchenny design
Komentarze: Dodaj swoją opinię »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badgeCopyright © 2012 Kuchenne Nierewolucje