Jak przechowywać wino w domu?


Grudzień 3rd, 2012 utworzone przez: Aneta

Chyba nie ma w tym kraju domu lub mieszkania, w którym gospodarz nie miałby choć jednej butelki wina. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ wino to niezwykle smaczny i ciekawy trunek. Kojarzy się z elegancją, dobrym towarzystwem, ale czy wiemy jak je dobrze przechowywać, aby zawsze było doskonałym dodatkiem do eleganckich przyjęć?

Mimo, że wino jest smaczne i dość łatwo dostępne, posiada jednak swoje grymasy i fochy, które powodują, że nie zawsze smakuje ono tak dobrze jakbyśmy chcieli. Duży wpływ na to jak zachowuje się i smakuje wino ma sposób jego przechowywania w naszym domu. Złe przechowywanie, złe warunki domowe mogą powodować zmiany chemiczne w winie, które nie są dla trunku dobre.

Na co powinniśmy zwracać uwagę przy przechowywaniu wina w domu? Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

Po pierwsze: temperatura

Wino nie znosi wysokich temperatur i najlepiej się czuje gdy jest chłodno. Oczywiście istnieją przeróżne gatunki wina, które lubią różnorodne temperatury, jednakże wszystkie muszą być przechowywane w temperaturze poniżej 20 stopni. Zbyt wysoka temperatura (zbyt niska także) powoduje zakłócenia w dojrzewaniu wina i zmiany chemiczne, których raczej chcielibyśmy uniknąć. Jeśli mamy w domu wino czerwone, powinniśmy je przechowywać w temperaturze między 15 a 18 stopni. Wino białe wytrawne lubi jak jest chłodniej, między 10 a 15 stopni, wino różowe doskonale czuje się w temperaturze 9-10 stopni, zaś szampany to niemal Eskimosi- kochają temperatury między 6 a 9 stopni Celsjusza, co raczej nie sprawdzi się w cieplutkich  mieszkaniach w blokach. No, chyba że wyłączą nam ogrzewanie 😉

Po drugie: wilgotność powietrza

W kwestii wilgotności powietrza przechowywanie wina w domu przypomina nieco goszczenie arystokraty lub celebryty – tu wino także stroi fochy i ma wymagania. Zbyt suche powietrze szkodzi winu, gdyż może powodować skurczenie korka w butelce czego następstwem może być dostanie się powietrza do środka. Zbyt duża wilgotność powietrza w domu także nie jest dobra-  wówczas korek zwyczajnie spuchnie lub spleśnieje, czego prawdopodobnie także nie chcielibyśmy. Aby nasz trunkowy celebryta czuł się w domu dobrze, powinniśmy mu zapewnić wilgotność powietrza na poziomie 70%. Nie jest to łatwe, ale warto się starać.

Po trzecie: światło

Przechowując wino w domu należy także zwracać uwagę na sposób oświetlenia wina, czyli w zasadzie brak tego oświetlenia. Zarówno słońce jak i światło sztuczne nie służą winu i powodują szybsze starzenie się i utratę pięknej barwy. Możemy być także niemile zaskoczeni zmianą smaku wina ze względu na wytworzenie się siarki. Dlatego wino powinno być przechowywane w jak najciemniejszym miejscu. Także ze stałym dopływem powietrza. Dlaczego? Ponieważ wino jest podobno niezwykle czułe na zapachy i brak odpowiedniej wentylacji może spowodować utratę aromatu.

Co ciekawe, wino także powinno by przechowywane w pozycji leżącej, gdyż wszelkie ruchy i przemieszczanie czy przesuwanie butelek zwyczajnie mu się nie podobają i zakłócają proces dojrzewania. Uff, ciężki ten nasz arystokrata w wychowaniu…

Wszystkie powyższe rady są łatwe do zastosowania, jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym, gdyż wówczas możemy przechowywać wino albo w odpowiednio do tego zaaranżowanym domowym pomieszczeniu (piwnica), lub w specjalnie wybudowanej piwniczce na wino. Taka piwniczka jest chyba najbardziej idealną opcją, ponieważ można w niej zapewnić wszelkie wygody dla wina: brak sztucznego czy naturalnego oświetlenia, stały dopływ powietrza oraz odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza. Sama znam osobiście człowieka, który jest prawdziwym mistrzem w przechowywaniu nie tylko wina ale i wszelkich nalewek, dzięki czemu jego trunki zawsze mają idealny smak i zdobywają uznanie i nagrody.

No dobrze, wszystko to pięknie brzmi, ale ktoś może (słusznie zresztą) zauważyć, że nie wszyscy mieszkają w domach jednorodzinnych. Większość ludzi mieszka w blokach, tudzież w kamienicach, i wybudowanie własnej piwniczki na wino jest niemożliwe. Co wtedy? Jeśli mieszkamy w bloku i nie mamy szansy posiadania specjalnej piwniczki na wino, a nasza lokatorska jest za mała lub nieodpowiednia, możemy sobie sprawić tzw. winiarkę. To sprytne urządzenie pozwala na różnorodną manipulację poziomem temperatury dla każdej z komór, w których znajdują się rozmaite gatunki win. Poza tym, winiarka wyposażona jest w specjalne amortyzatory, które łagodzą wszelkie drgania, oraz ciemne szybki, nie dopuszczające do środka światła.

Pełen luksus i wszyscy są zadowoleni 😉 A poniżej kilka przykładów na to, jak można zaaranżować prawdziwie wypasione piwniczki na wino 🙂

domowa szafka na wino

Domowa szafka na wino
(zdj z www.houzz.com)

szafa na wino

Szafa na wino z kamieniem
(zdj. z www.besthomedecorators.com)

Nie wiem jak Wy, ale ja uważam, że to już prawdziwy szał… 🙂 Ciekawie prezentuje się ten kamień. Projektant miał fajny pomysł.

 

piwnica na wino

Piwnica na wino
(zdj. z www.cellarcobwebs.com)

piwnica na wino

Piwnica na wino
(zdj. z www.besthomedecorators.com)

Szafa na wino

Nowoczesna szafa na wino
(zdj. z houzz.com)

 

piwnica na wino

Piwnica na wino w podłodze
(zdj. z www.houzz.com)

Przyznam szczerze, że nie wpadłabym na taki pomysł… W podłodze…

I na koniec coś naprawdę szczególnego i ciekawego:

stojak na wino

Stojak na wino w kształcie choinki
(zdj. z www.winecellarcobwebs.com)

Jak Wam się podoba? Taka choinka wygląda niezwykle ciekawie i na pewno zwraca uwagę… 🙂

 

Tagi:
W kategorii: Alkohole
Komentarze: komentarze 2 »

2 odpowiedzi na “Jak przechowywać wino w domu?”

 1. cel napisał(a):

  dobrze bylo by napisać ile taka winiarka kosztuje, tego co można na oko ocenić to kilka dobrych stówek nie każdego stac i na to, żyjemy przecież wciaż w Polsce

 2. pastelowakropka napisał(a):

  Fajny i przydatny artykuł.
  Pozdrawiam 🙂
  Pastelowakropka
  pastelowakropka ostatnio napisał…Łóżkowe sprawyMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badgeCopyright © 2012 Kuchenne Nierewolucje