Jak wybrać odpowiedni stół do jadalni?


Listopad 25th, 2012 utworzone przez: Aneta

Wbrew pozorom wybór odpowiedniego stołu do jadalni nie jest wcale taką prostą sprawą. Mając w domu odpowiednio dużo miejsca lub wręcz oddzielne pomieszczenie przeznaczone na jadalnię, warto zastanowić się nad odpowiednim stołem, gdyż będzie on nie tylko wizytówką miejsca, ale ma przede wszystkim spełniać swoje podstawowe funkcje, czyli mieścić wszystkich domowników oraz gości.

No właśnie. Wybierając odpowiedni stół do naszej jadalni zastanówmy się najpierw ilu domowników ma zasiadać przy jego blacie na co dzień a ilu gości może się pomieścić w przypadku większych spotkań rodzinnych czy świąt. Jak zatem wybrać odpowiedni stół do jadalni?

Przede wszystkim długość i kształt

Długość i kształt stołu do jadalni mają bardzo duże znaczenie, ponieważ to od nich zależeć będzie wygląd i estetyka pomieszczenia oraz wygoda stołu. Na szczęście, dzisiejsze sklepy meblowe oferują dość szeroki wybór kształtów i wielkości stołów do jadalni, tak więc każdy może wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Najczęściej można spotkać się ze stołami kwadratowymi, owalnymi, czy prostokątnymi, które należą chyba do najwygodniejszych. UWAGA! Jeśli wybieramy stół prostokątny a mamy w domu dzieci należy wziąć pod uwagę także ich bezpieczeństwo i wybrać taki stół, który będzie miał zaokrąglone krawędzie oraz brak wystających elementów, o które dziecko mogłoby sobie zrobić krzywdę lub potknąć się.

Długość stołu powinniśmy rozpatrywać w taki sposób, by po jego rozłożeniu nie tylko mogli się nam pomieścić wszyscy goście, ale także by mieli możliwość zza niego wyjść i nie obijać się o dodatkowe meble 😉 Dlatego powinniśmy zwrócić uwagę na to, by stół do jadalni miał takie gabaryty, aby mieścił się swobodnie w jadalni lub na przeznaczonym dla siebie odcinku mieszkania. Większość prostokątnych stołów posiada wymiary140 x 90 cm, 160 x 90 cm,  oraz 180 x 90 cm, dlatego powinniśmy dobrze rozważyć, jaka długość będzie dla nas najbardziej optymalna.

Po drugie: współgranie stołu z innymi meblami

Wybierając najlepszy stół do naszej jadalni warto by się było także zastanowić, czy akurat upatrzony stół będzie pasować nam wyglądem do reszty mebli. Jest to drobnostka, ale niestety bardzo ważna, ponieważ wyobraźmy sobie, że mając w mieszkaniu czy domu nowoczesne meble: stał, szkło, biel i do tego wszystkiego kupujemy zabytkowo wyglądający stół do jadalni. Ni przypiął ni wypiął- tak można krótko określić wygląd takiej kombinacji. Myślę, że nie chodzi tu już nawet o to by mieć idealnie dopasowany stół w jadalni do reszty mebli, bo tak zwyczajnie się nie da (jeśli kupujemy stół oddzielnie niż reszta sprzętów), ale można się postarać, aby ten stół przynajmniej odrobinę kolorem pasował do reszty mebli. Mając piękne białe meble raczej nie powinniśmy decydować się na zakup czarnego jak noc lub różowego stołu do jadalni, ponieważ efekty kolorystyczny może być co najmniej dziwny. No, chyba że ktoś lubi ekstrawagancję i dziwaczne dopasowania. Wtedy proszę bardzo 🙂

Wybierając stół do jadalni powinniśmy zatem przede wszystkim upewnić się w sklepie, czy w przypadku braku odpowiedniego kolorystycznie stołu, firma je produkująca może wykonać dla nas stół na specjalne zamówienie. Po co nam potem niemiłe niespodzianki w sklepie?

Po trzecie: materiał z którego wykonano stół

Wiele można się naczytać i nasłuchać o współczesnym wykonawstwie mebli i nie zawsze są to dobre opinie. Wybierając najlepszy stół do jadalni weźmy pod uwagę  kwestię, z czego stół jest wykonany. Zazwyczaj można się spotkać z materiałami pod tytułem płyta wiórowa, płyta stolarska (drewno klejone) oraz lite drewno. Jak wszyscy wiemy, meble wykonane z dobrej jakości materiałów kosztują, ale myślę, że czasem warto poświęcić nieco więcej funduszy na zakup porządnego stołu, który będzie nam służyć wiele lat, niż zapłacić kilkaset złotych za chińskiej jakości miękkie drewniane klepki, dzięki którym stół rozleci nam się po kilku latach użytkowania. Do bani taki interes. Dodatkowym problemem może być tutaj także blat stołu, który w większości przypadków powlekany jest lakierem wodnym. Wygląda to ładnie, ale ma jedną wadę- powierzchnia stołu nie jest odporna na działanie wysokoprocentowych alkoholi czy zarysowania. Dlatego, jeśli lubimy zapraszać do siebie grono przyjaciół a nie chcemy stać nad nimi z nożem w obawie o stół, warto postarać się o blat zabezpieczony lakierem akrylowym. Niektórzy producenci mają w swej ofercie takie stoły.

ciemny stół do jadalni z krzesłami

Ciemny stół do jadalni z krzesłami
(zdjęcie z www.pinterest.com)

zabytkowy stół do jadalni

Zabytkowy stół do jadalni
(zdjęcie z www.thankehamfurniture.co.uk)

biały zabytkowy stół do jadalni

Biały zabytkowy stół do jadalni

nowoczesny stół do jadalni

Nowoczesny stół do jadalni
(zdj. z www.swedishinteridesign.co.uk)

Mnie osobiście najbardziej podoba się ten biały, zabytkowy. Ma w sobie to coś… 🙂 Co o tym sądzicie? Piszcie!

 

Tagi: ,
W kategorii: Kuchenny design
Komentarze: 1 komentarz »

Jedna odpowiedź do “Jak wybrać odpowiedni stół do jadalni?”

  1. PanJ napisał(a):

    Stół do jadalni powinien być duży i porządny, najlepiej z prawdziwego drewna. Co prawda takie stoły są bardzo ciężkie, ale za to stabilne. Warto wydać więcej pieniędzy i kupić coś co będzie służyło przez lata.
    PanJ ostatnio napisał…Solidne i wytrzymałe meble sosnoweMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badgeCopyright © 2012 Kuchenne Nierewolucje