Jakie mamy naczynia do kuchenki mikrofalowej


Październik 31st, 2016 utworzone przez: Aneta

Jakie mamy naczynia do kuchenki mikrofalowej – takie pytanie z całą pewnością zada sobie niejedna gospodyni domowa, a faktem jest, że dziś w niemal każdym polskim domu kuchenka mikrofalowa już jest. I choć według niektórych posiłki podgrzewane w mikrofali do najzdrowszych nie należą, to nie ulega wątpliwości, że to dziś najszybszy sposób podgrzania żywności.

Kuchenka mikrofalowa oszczędza nam czasu na przygotowanie gorącego posiłku a to w dzisiejszych zabieganych i szybkich czasach nieoceniona wartość.  No i do tego wszystkiego mikrofala ładnie wygląda na kuchennym blacie. Tylko czy każdy wie jakie naczynia możemy włożyć do kuchenki mikrofalowej tak by podgrzanie posiłku było bezpieczne? Wbrew pozorom nie każdy talerz i nie każda miska nadaje się do włożenia do mikrofali. Hm, to znaczy włożyć można każde naczynie, tylko że nie każde wyjdzie z mikrofali całe…

szklane naczynie do kuchenki mikrofalowej

Szklane naczynie do kuchenki mikrofalowej (zdj. www.bettyandjoes.com)

 

Kuchenka mikrofalowa to przede wszystkim wysoka temperatura, dlatego też potrzebujemy naczyń, które dzielnie zniosą gorąco i nie odkształcą się lub rozpuszczą, albo nagrzeją ostro a potrawa w środku pozostanie zimna. Nie o to nam przecież chodzi.

Jakie więc możemy użyć naczynia by bezpiecznie podgrzać żywność w kuchence mikrofalowej? Na rynku dostępne są oczywiście odpowiednie naczynia wykonane ze specjalnych tworzyw lub po prostu szklane i ceramiczne, które wytrzymają wysoką temperaturę i nie zniszczą się. Jest tylko jeden warunek: szklane i ceramiczne naczynia do kuchenki mikrofalowej nie mogą mieć metalowych zdobień i elementów. Metal w zetknięciu z mikrofalą może iskrzyć a nieprzewidzianych fajerwerków w kuchni raczej nie chcemy. Powinniśmy także uważać na naczynia aluminiowe: mimo że mogą być używane w kuchence mikrofalowej, muszą być jednak otwarte i znajdować się w odległości jednego centymetra od ścianek mikrofali. Nie możemy używać do mikrofali naczyń ze stali nierdzewnej i miedzi.

naczyniedomikro

Naczynie do mikrofali z frytkami (zdj. EasylifeGroup.com)

 

Absolutnie nie wolno nam używać do mikrofali naczyń tekturowych i papierowych. Istnieje ponadto ciekawy eksperyment, który pomoże nam dowiedzieć się czy dane naczynie może być użyte w mikrofali: razem z owym naczyniem wkładamy do mikrofali szklankę wody i nastawiamy urządzenie na 1 minutę na najwyższe obroty.  Jeśli po upływie tego czasu naczynie jest chłodne a woda w szklance gorąca, możemy je użyć. Jeśli zaś naczynie nagrzeje się a woda w szklance jest ledwie ciepła, lepiej nie ryzykować. Nie chcemy niespodzianek.

Myślę, że przy dzisiejszym rozwoju techniki i cywilizacji znalezienie odpowiedniego naczynia do kuchenki mikrofalowej nie będzie problemem a myślę, że lepiej zainwestować w odpowiednie naczynia do mikrofali niż potem żałować lub wręcz narazić się na niebezpieczeństwo. A dziś na niektórych naczyniach można spokojnie znaleźć odpowiednie oznaczenia, do czego nadaje się dana miska czy garnek.

symbole bezpieczenstwa dla naczyn do mikrofali

Symbole bezpieczeństwa dla naczyń do mikrofali (zdj. designing life)

 

Cudów o wkładaniu do mikrofali telefonu komórkowego, by naładować baterię nie bierzemy pod uwagę 🙂

Jakich błędów powinniśmy unikać przy podgrzewaniu w mikrofali? Przede wszystkim należy pamiętać  o tym, że NIE KAŻDA temperatura podgrzewa tak samo i nie każdy produkt spożywczy wymaga takiej samej temperatury. Niektóre osoby podgrzewają w kuchence mikrofalowej niemal wszystko a potem się dziwią, że potrawa wychodzi za sucha lub niedogrzana. Każdy produkt wymaga innej temperatury i sprawdzenie tego uchroni nas przed niechcianymi niespodziankami.

mikrofalówka z naczyniem

Mikrofalówka z naczyniem (zdj.www.howtogetrid.org)

 

 

 

 

 

Tagi: ,
W kategorii: Kuchenny design
Komentarze: Dodaj swoją opinię »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badgeCopyright © 2012 Kuchenne Nierewolucje