Kamienny blat, czyli kuchnia na bogato


Październik 10th, 2012 utworzone przez: Aneta

Ostatnio w temacie kuchennego designu pojawiła się kwestia kamiennego blatu. Jak wiemy, blat jest jedną z najważniejszych części kuchni, gdyż to na nim przygotowujemy posiłki, kroimy, trzemy, siekamy i mieszamy. Kuchenny blat powinien być wytrzymały, łatwy do utrzymania i czyszczenia, ale jak wiemy, nie zawsze tak jest.

Ja osobiście nie do końca jestem fanką kamiennych blatów, ponieważ kamień kojarzy mi się z zimnem i twardością, ale muszę przyznać, że kuchenny blat wykonany z kamienia prezentuje się naprawdę elegancko i stylowo.

Kamienny blat ma sporo zalet: jest wytrzymały na otarcia, uderzenia, szuranie i zarysowania. Pięknie wygląda i zasadniczo pasuje do niemal każdego charakteru kuchni, tej tradycyjnej, jak i nowoczesnej. Sprawia, że kuchnia wygląda niezwykle elegancko i luksusowo.

Podstawową zaletą kamiennego blatu w kuchni jest jego trwałość. Taki blat to inwestycja na całe lata, a dodatkowym plusem może być fakt iż jest absolutnie zdrowy i bezpieczny dla środowiska, ponieważ jest całkowicie naturalny. Zainstalowany na początku swej kuchennej kariery z biegiem lat pokrywa się patyną co jeszcze bardziej dodaje mu elegancji. Kamienny blat może być idealny dla aktywnej gospodyni domowej, ponieważ nie tylko jest odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, ale także jest ognio- i mrozoodporny, oraz nie daje się żadnym zarysowaniom, ścieraniu, czy kłuciu.

Kamienny blat występuje pod wieloma odcieniami i różnorodna strukturą, dzięki czemu jest unikalny i niepowtarzalny i każdy z nas na pewno znajdzie dla siebie odpowiedni odcień, strukturę czy nawet formę.

No dobrze, same pozytywy, a czy jest jakieś „ale”? Niestety jest. Kamienny blat ma kilka bardzo poważnych minusów, które mogą (choć nie muszą) zaważyć na podjęciu decyzji o jego posiadaniu. Kamień jest niestety drogi, zatem inwestowanie w kamienny blat w kuchni może nas sporo wynieść. Drugim kłopotem może być jego waga. Kamień to nie piórko, jest ciężki, zatem spora płyta kuchennego blatu będzie duuużo ważyć. Trzecim problemem jest brak kamiennego blatu „od ręki”: jest dostępny wyłącznie do zrobienia na zamówienie, co także może być nieco kłopotliwe, ponieważ chyba przyzwyczailiśmy się do wygody kupowania akcesoriów i wystroju wnętrz na miejscu 🙂 Ja sama osobiście parę razy stanęłam przed problemem zakupu rzeczy, którą najpierw trzeba było zamówić pod wymiar a potem troszkę poczekać na wykonanie. Po prostu nie chciało mi się czekać!

No i jeszcze jedna wada kamiennego blatu w kuchni: podobno niektóre z wielu rodzajów kamienia mogą nie być idealnie odporne na plamy. (Więc na plaster mi taki blat? )

Jednak trzeba przyznać, że kamienny blat prezentuje się w kuchni wyjątkowo pięknie, elegancko, no i po prostu NA BOGATO! 🙂

 

kamienny blat

Czerwony kamienny blat

Zasadniczo ten czerwony blat nie bardzo mi się podoba, ale to dlatego, że kolor jest chyba zbyt intensywny. Jak Wam się podoba?

A tutaj są inne:

kamienny blat

Jasny kamienny blat

kamienny blat

Kamienny blat w kuchni

kamienna wyspa

Kamienna wyspa w kuchni

kamienny blat

Kamienna wyspa w kuchni

blat z kamienia

Ciemny blat z kamienia

A tutaj niezwykle ciekawy wzór kamienia. Przyznam, że wyglądałby niezwykle oryginalnie w kuchni… 🙂

wzorzysty blat z kamienia

Wzorzysty blat z kamienia

Jak Wam się podoba taki rodzaj blatu? Trzeba przyznać, że faktycznie daje on kuchni niesamowity wygląd, ale ja chyba zastanowiłabym się najpierw trzy razy zanim zainwestowałabym ciężko zarobione pieniądze w taki blat. Co o tym myślicie? Macie taki w swojej kuchni? Piszcie!

 

 

Tagi: ,,
W kategorii: Kuchenny design
Komentarze: Dodaj swoją opinię »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badgeCopyright © 2012 Kuchenne Nierewolucje