Korzenne owoce, czyli kolendra siewna


Październik 5th, 2012 utworzone przez: Aneta

Muszę szczerze przyznać, że jeszcze nie tak dawno temu kolendra nie była moją ulubienicą. Nie ma w ty nic dziwnego, ponieważ wiele osób nie ma zaufania do tej przyprawy. Kolendra charakteryzuje się tak ostrym i charakterystycznym smakiem i zapachem, że nie każdemu to pasuje. Jednak gdy tylko wypróbujemy kolendrę jako przyprawę do potraw więcej niż jeden raz, nasze zdanie o niej może ulec zmianie 🙂

Co ciekawe, kolendra jest przyprawą, której istnienie dokumentują już skrypty pochodzące z epoki baaardzo dawnej, bo 3000 lat temu. Kolendra była wówczas doskonale znana jako środek kulinarny i leczniczy, sam Hipokrates podobno stosował ją jako lek, była nawet wspominana w Biblii. Uprawą kolendry zajmowały się ludy rejonu Morza Śródziemnego, ale głównie jest znana w Azji, gdzie stanowiła jeden ze składników curry. Dziś uprawiana jest na całym świecie, także w Polsce. Kolendrę należy siać  wiosną, między marcem a kwietniem i  pamiętać, że nie lubi ona zbyt wiele światła, za to wilgoci owszem.

Obecnie kolendra uprawiana jest na całym świecie, także w Polsce.Wyglądem bardzo przypomina pietruszkę, ale jej charakterystyczny ostry smak i zapach nie pozwalają pomylić jej z pietruszką. Jako przyprawę, używa się kolendry do różnych ostrych potraw, aby złagodzić nieco ich smak. Kolendrę z powodzeniem można stosować we wszystkich potrawach, których składnikiem jest chilli, w większości azjatyckich. Ziarenka kolendry sprawdzają się w produkcji pasztetu, wędliny, przy przyprawianiu zup z roślin strączkowych, przy wieprzowinie, kurczaku, indyku. Kolendra jest także dobra do przyprawienia niektórych ryb jak np. węgorz czy lubiany przeze mnie łosoś, przy daniach z ryżu. Ponadto dobrze jest dodać kolendry do sałatek, marynat, pieczywa czy do wypieku piernika.

Kolendra bardzo dobrze sprawuje się przy innych przyprawach, które nieco łagodzą jej ostry smak i zapach: czosnek, bazylia, mięta, kmin, czy imbir. Powinniśmy pamiętać, że listki kolendry można dodawać do potraw pod koniec ich przyrządzania ponieważ zbyt długie gotowanie zabija walory smakowe i kolendra nie spełnia swej roli. Najlepiej dodać jej tuż przed podaniem potrawy.

Kolendra jest tą rośliną, której każda część może być użyta w przyrządzaniu potraw. Korzenie i łodyżki doskonale nadają się do gotowania zup i potraw duszonych, listki możemy użyć do sosów na zimno, jednak pamiętajmy, żeby nie kroić ich tak drobno jak pietruszkę, gdyż kolendra ma bardzo delikatne liście i zrobimy tylko brzydką bryndzę. Liście kolendry z powodzeniem nadają się do przyprawienia filetów z kurczaka tuż przed grillowaniem, lub pomoczyć rybkę w marynacie, której składnikiem będzie właśnie kolendra.

Ogólnie rzecz biorąc, kolendra jest doskonałą przyprawą do wszelkich ostrzejszych dań, ponieważ daje odświeżający smak. Z drugiej strony zaś, dobrze jest połączyć kolendrę z przyprawami, które z kolei równoważą jej świeży lecz ostry aromat.

Początki są trudne i nie każdemu pasują, ale wystarczy przyrządzić kilka ciekawych dań z dodatkiem kolendry, aby się do niej przekonać.

Spróbujcie 🙂

liście kolendry

Liście kolendry
(zdj. z www.materiaaromatica.com)

Owoce kolendry

Owoce kolendry
(zdj. z www.imagejuicy.com)

A co Wy sądzicie o kolendrze? Lubicie ją w swojej kuchni czy nie? A może nie używacie jej w ogóle? Piszcie!

Tagi: ,
W kategorii: Zioła i przyprawy
Komentarze: Dodaj swoją opinię »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badgeCopyright © 2012 Kuchenne Nierewolucje