Kuchnia indukcyjna-wady i zalety


Marzec 1st, 2013 utworzone przez: Aneta

Wprawdzie kuchnia indykcyjna dostępna jest na polskim rynku już od paru lat, jednak w sumie do dziś wiele osób zastanawia się, czy faktycznie zakup płyty indukcyjnej jest lepszy niż zwykłej kuchenki gazowej. Nie można dać chyba jednoznacznej odpowiedzi twierdzącej, ani tym bardziej przeczącej, bo kuchnia indukcyjna posiada zarówno wady, które u jednych ją dyskwalifikują, zaś dla drugich nie stanowią problemu. Co do wad, należy stwierdzić, że na pewno jest jedna- dość spora cena za taką przyjemność. Wprawdzie można już nabyć całkiem niezłą kuchenkę indukcyjną za ok. 1400 zł, ale są też takie za które trzeba wyłożyć nawet i 3000 zł….

Drugim problemem, z którym muszą zetknąć się zwłaszcza mieszkańcy bloków, to kwestia czy osiedlowa sieć energetyczna podoła takiemu rozwiązaniu. Tu należy stwierdzić, iż owszem, nie ma większego problemu, ale instalowanie kuchenki indukcyjnej w mieszkaniu lepiej powierzyć specjaliście, który zna się na takich rzeczach. Wprawdzie specjaliście także trzeba będzie pewnie zapłacić za fatygę, ale z drugiej strony będziemy mieć pewność, że kuchnia indukcyjna zostanie zamontowana prawidłowo i nie będzie żadnych niespodzianek.

Z wad to chyba mniej więcej tyle, przejdźmy zatem do zalet, których jest znacznie więcej. Kuchnia indukcyjna to przede wszystkim bezpieczeństwo, co jest szczególnie ważne dla tych gospodyń, które mają małe dzieci i doskonale wiedzą, że wejdą one wszędzie i muszą dotknąć wszystkiego. Kuchnia indukcyjna zapewnia najwyższy stopień bezpieczeństwa, ponieważ w trakcie gotowania czy smażenia nagrzaniu ulega tylko miejsce w obrębie garnka czy patelni a i to tylko wtedy gdy owo naczynie jest na kuchni ustawione. Pusta płyta indukcyjna sama z siebie nie emituje gorąca, czego nie można powiedzieć o kuchni tradycyjnej. Nawet pozostawiony na kuchni przez zapomnienie sztuciec nie ulega nagrzaniu, dzięki czemu nie poparzy chwytających go nagle małych rąk.

Kolejną zaletą kuchni indukcyjnej jest jej niewątpliwa oszczędność. O ile gaz ogólnie biorąc jest tańszy niż prąd, zazwyczaj zużywamy go o wiele więcej w tradycyjnej kuchence, a jeśli dodamy do tego jeszcze koszt i wysiłek utrzymania takiej kuchni w czystości, wówczas ogólne koszty mogą się okazać porównywalne. A że Polacy są z reguły oszczędni… 😉

Pozostaje jeszcze jedna kwestia, a mianowicie sprostowanie poglądu, ze do kuchni indukcyjnej potrzebne jest specjalne wyposażenie (czytaj: gary), czyli indukcyjne. Brzmi groźnie, ale wcale tak nie jest. Owszem, nie każdy zwykły garnek nadaje się na kuchnię indukcyjną, a na dodatek dostępne na rynku garnki specjalnie indukcyjne straszą ceną, nawet kilkuset złotową za komplet (podejrzewam, że ceny mogą także iść w tysiące, jeśli garnki są projektu jakiegoś, za przeproszeniem, celebryty), to jednak sytuacja nie wygląda aż tak tragicznie. Można dziś spokojnie zakupić normalny zestaw garnków z metalu ferromagnetycznego (łatwo ulegający namagnesowaniu) z płaskim dnem a takich na rynku nie brakuje. Więcej, w każdym dobrym sklepie z kuchennymi akcesoriami i sprzętem dostępne są garnki i patelnie zawierające potrzebne znaki informujące o możliwości użycia ich na kuchni indukcyjnej. Niektórzy producenci w ramach nawiązania pozytywnych relacji z klientem oferują różnego rodzaju promocje, w których przy zakupie kuchni indukcyjnej klient otrzymuje pełen zestaw akcesoriów do gotowania w prezencie. Wilk syty i owca cała.

Jednakże wybór pomiędzy kuchenką indukcyjną a zwykła zależy oczywiście od osobistych preferencji zainteresowanego. W polskiej kuchni tradycyjna gazowa kuchenka istnieje już od bardzo dawna i niektórym gospodyniom ciężko jest przestawić się na nowość, ale co młodsze panie domu decydują się na indukcję jako synonim elegancji i w sumie jeszcze chyba luksusu. Ale to tylko moje zdanie 😉

plyta-indukcyjna

Płyta indukcyjna
(zdj. z www.appliancist.com)

plyta-indukcyjna

Płyta indukcyjna z garnkiem
(zdj. z www.ehow.com)

plyta indukcyjna

Płyta indukcyjna z garnkiem
(zdj. z www.itechfuture.com)

A Wy co sądzicie o kuchni indukcyjnej? Macie taką u siebie? Jesteście zadowoleni czy to przereklamowana sprawa? Piszcie, czekam na  Wasze opinie.

 

 

Tagi: ,,
W kategorii: Kuchenny design
Komentarze: Dodaj swoją opinię »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badgeCopyright © 2012 Kuchenne Nierewolucje