Lecznicze zastosowania koniczyny


Czerwiec 23rd, 2015 utworzone przez: Aneta

Gdy znalazłam artykuł na temat leczniczego zastosowania koniczyny, nie mogłam wyjść z podziwu -okazuje się, że koniczyna ma w sobie lecznicze właściwości, które sprawdzają się zarówno w gospodarstwie przy hodowaniu zwierząt, jak i leczeniu człowieka i nie służy wyłącznie brykaniu po łące w poszukiwaniu czterolistnej łodyżki.

Do tej pory wydawało mi się zawsze, że koniczyna służy do zabawy w szukanie czterolistnego egzemplarza (choć ja nigdy takiego nie potrafiłam znaleźć), zaś o jedzeniu jej może być mowa wyłącznie w przypadku koni. Jednak moja wiedza została nieco wzbogacona i właśnie chciałabym się nią z Wami podzielić.

Któż z nas nie bawił się w dzieciństwie w szukanie na łące czterolistnej koniczyny, nie wiedząc nawet jak zdrowa i przydatna jest to roślinka. Koniczyna dzieli się na kilka odmian, z których każda ma ciekawe lecznicze zastosowania.

Koniczyna pochodzi z rodziny bobowatych, i mimo, że na całym świecie znanych jest jej 250 odmian, w Polsce mamy „tylko” 20. A może aż? Do najbardziej znanych odmian koniczyny możemy zaliczyć szkarłatną, białą, polną, czerwoną, żółtobiałą, perską, łubinową, oraz białoróżową (szwedzką).

Koniczyna czerwona ma wiele właściwości leczniczych dzięki sporej zawartości garbników, olejków eterycznych, soli mineralnych, kwasów organicznych, żywicy, witamin A, C i E, oraz glikozydów ( pochodne cukrów) i flawonoidów (związki chemiczne spełniające funkcje barwników i przeciwutleniaczy). Taką koniczynę można spożywać w formie naparu. Jakie lecznicze właściwości ma taki napar? Taka koniczyna działa wyksztuśnie, napotnie, moczopędnie i uspokajająco. Kobiety mogą jej używać w celu uspokojenia bólów miesiączkowych. Koniczyna biała wzmacnia organizm, łubinowa działa moczopędnie, a białoróżowa pozwala na przeczyszczenie, ma właściwości przeciwbólowe i ściągające.

Koniczyna, poza właściwościami leczniczymi, jest także pożywna, dzięki sporej zawartości białka. Można ją więc spokojnie dodawać jako składnik pasz dla zwierząt hodowlanych. Najlepsze do tego są odmiany biała, białoróżowa, czerwona i perska.

W sumie nic takiego szczególnego, a ile radości i zdrowia niesie. 🙂 Warto spróbować…

czterolistna koniczyna w palcach

Czterolistna koniczyna w palcach (zdj. z www.tupain58.com)

 

 

Tagi: ,
W kategorii: Zdrowie a żywność
Komentarze: 1 komentarz »

Jedna odpowiedź do “Lecznicze zastosowania koniczyny”

  1. Mango napisał(a):

    Szczerze myślałam, że mamy tylko jedną odmianę kończyny, właśnie tą polną, a że posiada zastosowanie lecznicze tego kompletnie nie wiedziałam. Ale bardzo przydatna rada. Można gdzieś kupić każdą z tych odmian czy trzeba się troszkę pomęczyć i poszukać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge



Copyright © 2012 Kuchenne Nierewolucje