Zmywarka do naczyń wygoda czy zbędny dodatek?


Październik 11th, 2012 utworzone przez: Aneta

Zmywarka do naczyń jest tą częścią sprzętu AGD, które budzi najwięcej emocji. Jedni uważają, że zmywarka do naczyń to strata pieniędzy, inni zaś, że to niezwykle przydatny przyrząd. Coraz większa liczba zwłaszcza młodych gospodyń domowych posiada dziś w swej kuchni zmywarkę do naczyń, uważając że jest to wręcz znak nowoczesności i wygody.

Ja przyznam się szczerze, że mam mieszane uczucia co do zmywarki do naczyń. Z jednej strony jest to (podobno) oszczędność prądu i wody, ponieważ zmywarka do naczyń używa pobiera wyłącznie zimną wodę. Po drugie, ustawiona w kuchni symbolizuje nowoczesność właścicielki kuchni, która nie musi już jak jej babki i prababki godzinami stać przy zlewie i zdzierać ręce detergentami do mycia.

Z drugiej jednak strony taka zmywarka do naczyń ma jednak swoje wady, bo dlaczego by nie. Nie jest to tani wynalazek, choć cena powyżej tysiąca złotych za naprawdę dobrą zmywarkę nie każdemu kojarzy się z kolosalnym wydatkiem. Zmywarka do naczyń, jak już wielokrotnie podkreślano, zazwyczaj ma sens w kuchni sporej rodziny, gdzie znajdują się dzieci, może jakaś babcia, ciocia, wujek, dziadek czy inny kuzyn i tych naczyń do mycia jest faktycznie sporo. Gdy w grę wchodzą przykładowo jak u mnie dwie tylko osoby i niezbyt wielka ilość naczyń kuchennych, posiadanie zmywarki zwyczajnie się nie opłaca. Gdybym nagle postanowiła zaszaleć i codziennie spraszać w gości tłumy znajomych i rodzinę, wtedy zaczęłabym się zastanawiać nad kupieniem zmywarki do naczyń, ale w chwili obecnej takich potrzeb nie mam.

Dodatkowo, i to widziałam sama na własne oczy u jednej z zaprzyjaźnionych osób, zmywarka do naczyń chyba nie zawsze dobrze spełnia swej powinności. Koleżance zdarzyło się już parę razy wyjąć z gorącej zmywarki brudne i niedomyte talerze przez co została zmuszona domyć zastawę ręcznie pod kranem w kuchni. No to do bani taka robota. Znacznie później jednak doczytałam się, że brudne naczynia przed włożeniem do zmywarki do naczyń należy obmyć, aby zszedł z nich np. nadpalony tłuszcz, bo silniejszych zabrudzeń zmywarka nie weźmie. Nie wiem, czy koleżanka to wiedziała…

Dla mnie osobiście najbardziej miarodajną, na razie, opinią NA NIE dla zmywarki do naczyń był komentarz mojego męża kuzynki, która powiedziała, że woli myć pod bieżącą wodą, bo chce sama palcami poczuć, że talerz jest czysty.

Oto kilka porad, czego nie powinno się wkładać do zmywarki do naczyń:

  • drewniane deseczki i sztućce z drewnianymi końcówkami, ponieważ drewno puchnie pod wpływem wody
  • naczynia wykonane z tworzyw sztucznych
  • cynowe i miedziane przedmioty (ulegają matowieniu i szlag trafia efekt)
  • aluminiowe przedmioty (diabli biorą kolor)
  • niektóre rodzaje szkła, bo mogą pokryć się nalotem
  • naczynia z dekoracyjnym nadrukiem (nadruk może wyblaknąć)
  • eleganckie srebrne sztućce (również diabli biorą kolor)

Patrząc na tę listę można odnieść wrażenie, że niewiele zostało by włożyć do zmywarki 😉 ale na pocieszenie powiem, że i tak wszystko zależy od tego, co powie producent, ponieważ zmywarka zmywarce nierówna i to czego nie można umyć w jednej, da radę w innej.

A co Wy sądzicie o zmywarce do naczyń? Jest potrzebna i wygodna, czy to tylko strata pieniędzy?

zmywarka do nazyń

Wysunięta zmywarka do naczyń

zabudowana zmywarka

Zmywarka do naczyń w zabudowie

wnętrze zmywarki do naczyń

Naczynia w zmywarce

Tagi: ,
W kategorii: Kuchenny design
Komentarze: Dodaj swoją opinię »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badgeCopyright © 2012 Kuchenne Nierewolucje